Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie trestu smrti

27. 12. 2006
 Historie trestu smrti

ObrazekTrest smrti patřil po celá tisíciletí k těm nejvyšším. Zpočátku byla osobní msta, při níž se považovalo zabití pachatele za čin odplaty a záruku udržení pořádku. Postupem času, kdy docházelo k upevňování státní moci, byla tato msta omezována.


Poprvé byl trest smrti zrušen, i když jen krátkodobě, v 1. století př. n. l. v Antickém Římě a následně v 8. století v Číně. Teprve koncem 18. století se začalo ve větším měřítku uvažovat o tom, že trest smrti bude zakázán. Hodně k této myšlence přispěli filozof Voltaire a právník Cesare Beccaria a právní reformátor Jeremy Bentham.

Toskánsko je první nezávislý stát, který v roce 1786 zrušil trest smrti. V Rakousku byl trest smrti zrušen jen krátkodobě a to za panování Leopolda II. a Josefa II. Další ohlasy okolo trestu smrti se objevily až o 50 let později na americkém kontinentu.


V Československu byla poslední poprava vykonána 2. února 1989 a trest smrti byl zrušen 2. května 1990.

Současnost a trest smrti

ObrazekV USA byl trest smrti znovu zaveden v roce 1976 a od té doby tam bylo vykonáno 1000 rozsudků smrti. Na světě jsou desítky zemí, kde je trest smrti vykonáván.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

??copy

(pinx, 24. 3. 2008 12:45)

tak hezky no, myslela sem ze sedvom neco vic, nez co sem nasla ve wiki....///

POZITIVA

(Jára, 5. 11. 2007 20:10)

Ve Vašem článku "Pozitiva a negativa TRESTU SMRTI" se do slova píše: trest smrti je spravedlivý, zejména když se trestaná osoba OPAKOVANĚ DOPUSTILA NĚJAKÉHO OPRAVDU BRUTÁLNÍHO ČINU!! V negativech uvádíte TREST SMRTI JE NEMORÁLNÍ SÁM O SOBĚ, jelikož....,kterým společnost rezignuje na SNAHU NAPRAVIT OBVINĚNÉHO.Jestliže se osoba dopustí OPAKOVANĚ brutálního činu, tak možnost nápravy nepřijal!! Zde odpadá i možnost omylu a měl by přijít trest SMRTI.

Bob

(Čenda, 6. 4. 2007 23:03)

áááni mááálej bob