Jdi na obsah Jdi na menu
 


Omezování osobní svobody

28. 12. 2006

§ 231 tr. zákona
Omezování osobní svobody


(1) Kdo jinému bez oprávnění brání užívat osobní svobody, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 v úmyslu usnadnit jiný trestný čin.

(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny.

(4) Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví, smrt nebo jiný zvlášť závažný následek.


ObrazekJedná se o podpůrné ustanovení k ústavou zaručenému právu člověka na svobodu volného pohybu. Právo na omezení svobody pohybu musí vycházet ze zákonného zmocnění (například od řízení dopravy až po výkon trestu odnětí svobody). Trestné je i omezování osobní svobody nad rámec zákonného zmocnění. Bráněním v užívání osobní svobody se rozumí takový zásah do osobní svobody, jímž se znemožňuje volný pohyb člověka, a to i jen na krátkou dobu, je-li omezení nesnadno překonatelné. Patří sem například uzamčení v místnosti, spoutání, zbavení osoby tělesně postižené pomůcek (berlí), bez níž není schopna se sama pohybovat, svíráním v náručí, držení rukou a podobně.


O tento trestný čin se může jednat i ve vztahu k dítěti, pokud způsob a doba omezení osobní svobody hrubě překročí obecně uznávaná pravidla výchovy.

Důležité je speciální ustanovení, kdy cílem omezování osobní svobody jiného je usnadnit provedení jiného trestného činu, přičemž nezáleží na tom, zda byl tento trestný čin skutečně spáchán. Postačuje že k tomu jednání pachatele směřovalo.

V případě, že se jedná mezi pachatelem a poškozeným o osoby blízké, je k zahájení trestního stíhání nebo v jeho pokračování ve vztahu k odstavcům 1 nebo 2 § 231 nutný souhlas poškozeného.

Namístě je připomenout související trestný čin Zbavení osobní svobody, který se liší především dobou, po kterou trvá omezení svobody pohybu poškozeného. Příkladem je uvěznění oběti únosu.

Okolnosti související s podáním trestního oznámení - doporučení

Trestní oznámení může být podáno jak osobou fyzickou, tak i osobou právnickou, zastoupenou statutárním vedoucím organizace, například ředitelem věznice.

V případě tohoto trestné činu je možno trestní oznámení podat jak útvaru služby pořádkové (uniformované) policie, tak služby kriminální policie a vyšetřování.

ObrazekPokud přichází v úvahu utajení podoby a totožnosti oznamovatele - svědka, podle § 55 odstavec 2 tr. řádu, pak je nezbytné aby to oznamovatel navrhl v okamžiku prvního kontaktu s policejním orgánem. Na utajení nemá svědek právní nárok. O utajení svědka rozhodne v prvním stupni policejní orgán a po případném přezkoumání ve druhém stupni definitivně rozhodne státní zástupce.

Podávat trestní oznámení přímo na státním zastupitelství je odůvodněno v případě nutnosti, aby byla věc státním zástupcem dozorována již od okamžiku, kdy vyšla najevo. Státní zastupitelství věc se závaznými pokyny postoupí příslušnému policejnímu orgánu a postup policejního orgánu přezkoumává.

Pokud o to oznamovatel trestného činu výslovně požádá a je to zaznamenáno do protokolu o trestním oznámení, musí být podle § 158 odst. 2 tr. řádu do jednoho měsíce od podání oznámení vyrozumět o učiněných opatřeních.

Procesní postavení poškozeného a škodní řízení

Ten kdo byl trestným činem poškozen na svých právech (majetkových, morálních a jiných), stává se podle českého trestního práva jednak stranou v trestním řízení s právy vymezenými ustanoveními § 43 až § 51a trestního řádu a současně se může za vymezených podmínek na pachateli domáhat náhrady škody ve škodním (adhezním) řízení.

Co se týká práv v trestním řízení, poškozený má právo nahlížet do spisu a činit návrhy na doplnění dokazování, může se zúčastnit hlavního líčení a veřejného zasedání ve kterém se jedná o odvolání a před skončením trestního řízení se k věci vyjádřit. Poškozený musí být o svých právech poučen orgánem činným v trestním řízení již v průběhu prvního procesního úkonu.


ObrazekPokud je poškozený v trestní věci současně svědkem, může policejní orgán v přípravném řízení odmítnout jeho žádost o nahlédnutí do spisu. Poškozený se v takovém případě může domáhat toho, aby státní zástupce postup policejního orgánu přezkoumal. Pokud policejní orgán stanovil termín prostudování spisu obviněným, pak také poškozený má právo nahlédnout do spisu a nemůže mu být odmítnuto.

Aby soud v rozsudku ve škodním (adhezním) řízení rozhodl o tom, že odsouzený je povinen nahradit poškozenému újmu kterou mu způsobil, musí být splněny především následující podmínky

  • poškozený nebo jeho zmocněnec podá návrh z vlastní iniciativy, a to nejpozději do zahájení dokazování v hlavním líčení,
  • důkazy pro jednání soudu opatřuje a předkládá poškozený,
  • musí se jednat o přímou škodu v příčinné souvislosti s jednáním konkrétního pachatele (zásadně fyzické osoby) (například nelze, na rozdíl od občansko- právního řízení, nárokovat ušlý zisk),
  • musí se jednat o materiální škodu na majetku nebo zdraví a musí být vyčíslena v penězích tuzemské měny (například nelze, na rozdíl od občanskoprávního řízení, nárokovat peněžitou náhradu za poškození občanské pověsti),

V případě trestného činu Omezování osobní svobody připadá škodní řízení v úvahu především v případech způsobení těžké újmy na zdraví, případně jiného zvlášť závažného následku.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Omezování osobní svobody

(Karla Houfková, 10. 5. 2007 16:02)

Ahoj,nevím sice jestly mi můžete pomoct,ale zkusím to.Bydlím v malém panelovém domě v pronájmu s malou dcerkou a s Manželem.Nad námi bydlí sousedka,která neustále bouchá na náš strop když se jí něco nelíbí.Např.. mi zakazuje vařit,protože prý ji tam leze smrad z vaření,neustále na mě ječí do digestoře,nemůžu mít ani zaplou vůni v zásuvce na el.Natož se dívat na televizy.Když vařím vyhrožuje že mi v noci boucháním vzbudí dceru,nebo se mi jinak pomstí.Když si ji však nevšímám zavolá na mě policii a něco si vymyslí.Nejhorší na tom všem je že majiteli našeho bytu to dělala také a on s tím byl na magistrátě a na policii,jenže všude mu řekly že mu nemohou pomoci.Mám i důkaz,a svědky. Nahrávku z kamery jak na mě ječí do digestoře,jenže tam není nic konkrétního jen tam křičí: ,, dělejte něco ať to z té šachty zmizí !!! ,,.Pokud mi můžete někdo poradit co mám dělat ozvěte se mi prosím na email: K.Lane@seznam.cz

Re: Omezování osobní svobody

(xx, 17. 6. 2011 23:50)

víš co Houfková okrádala jsi lidi na na zálohách v eshopu vláčky .cz a pak zase kradeš a lžeš lidem u finančního poradenství, zneužíváš důvěry lidí u realitky, chceš radu- dám ti jí chovej se k lidem v okolí a vůbec k lidem slušně a oni ti pak nebudoumuset zoufale řikat co jsi zač!a neokrádej, to je trestný čin , to na tebe se volá policie!!!!

Matky přítel mě omezuje

(Lucie, 25. 10. 2010 20:33)

Prosím potřebuji poradit, matka má přítele a on mi furt všechno zakazuje, je mi 16 let. A nemohu se malovat, presto ze vetsina holek se maluje a ja to drive taky mohla. Pry vypadam jak stetk*. Bydlime v male vesnicce a je tu malo kamaradu a on mi je furt zakazuje. Zakazuje mi chodit do hospody, ostatni tam chodi si posedet do klubovny a nebo hrat kulecnik, nic co bych nemela delat tak to nedelam. Jen sedím a povíám si s klukama a s holkama a mu to strasne vadi, asckoliv vi ze nic jineho se na tehle vesnici dělat nedá. Takže zakázal mi tam chodit, a ja budu zavrena cely den doma, kdyz vsichni budou v hospode a bavit se. A hlavne ted kdyz je zima venku. Je to omezování osoby? Potřebuji poradit, už jsem s toho na prášky a nejraději bych odešla do děckého domova, doma ám opravdu teror s nim.

pokus o znasilnení

(nada, 21. 2. 2010 0:41)

zapomela jsem napsat svoji email misskova@seznam.cz nebo mimka16@seznam.cz doufám, že mi poradíte..předem děkuju

poradte mi prosim

(nada , 21. 2. 2010 0:39)

doufam že mi poradite moc by mi to pomohlo, a předem dekuji
misskova@seznam.cz
mimka16@seznam.cz

poradte mi prosim

(nada , 21. 2. 2010 0:39)

doufam že mi poradite moc by mi to pomohlo, a předem dekuji
misskova@seznam.cz
mimka16@seznam.cz

pavle

(nada, 21. 2. 2010 0:29)

no pavle k tomu vám mužu napsat jenom tolik hm moje cerka to zažila a nepřeji to žadni holce zažit je to stransy moc a jeste že ji nechal byt ale holku sme nasly uplne v šoku a ma nasledky z toho na celej život a je na práskach pokavad holce je 11 nebo 12 myslim si že by byla take v šoku a velkym moji ceře je 17 a jenom doufame a veřime že se s toho jendou dostane a bude jako předtym zdravá a vesela holka a nebude se bat že se to zopakuje znova

pokus o znasilneni

(nada, 21. 2. 2010 0:21)

a zapomela sem dodat cerka ma na celej život nasledky nedavno sme ji přivezli z nemocnice a ma anxiozni postraumatickou poruchu a je na lekach a jeste k tomu ma lisinky na hlave cos se stalo potom se ji stalo a musime navstevoavt jak psychiatra take psychologa

pokus o znasilneni

(nada, 21. 2. 2010 0:18)

dobrý den ,stala se nam takova nepřijemna as moc nepřijemna vec že nasi dcerku se pokousel znasilnit starsi chlap ve veku 56 let holka se bránila a on utekl oznamily sme to na policii a ta nam poslala jenom oznameni že to daly na mistny uřad a bere se to jako přestupek ,čekame už pul roku a my nevime vubec nic ani z toho přestupkoveho jak vubec jednaly a dotetka sme se nedockaly spravedlnosti myslite si že když holku 17 letu ktera mimochodem jeste pohlavny stik nemela vubec napda chlap a nasilim ji liba a osahava ji a nazvedava snaži se svlekat ji triko a sahat ji mezi nohy je omezovani osobni svobody:?

OMEZOVANI

(VLASTA PROUSKOVA, 6. 10. 2009 22:46)

DOBRY DEN CHTELA JSEM SE ZEPTAT MAM SOUSEDA KTEREMU JEHO ZENA BERE VSECHNY PENIZE VOLA MU DO PRACE A VOLA JEHO NADRIZENYM ZDA NEJDE ZMENIT JEHO PRACOVNI DOBU ZDA JE V PRACI KDY BERE A KOLIK BERE VOLA NA POSTU ZDA MU PRISLY PENIZE BEZ JEJIHO SVOLENI SE NESMI Z DOMU HNOUT PORAD MU KONTROLUJE MOBIL KAPSY A SKRINE STVE DETI PROTI NEMU NESMI JEZDIT K RODICUM ATD MUZETE PROSIM PORADIT JAK SE MA ZACHOVAT DEKUJI ProuskovaVlasta@seznam.cz

Omezování osobní svobody

(Pavel, 29. 7. 2009 18:07)

Dobrý den. Stalo se mi toto:seděl jsem v parku na lavičce a přišli nějaké děti si hrát kousek odemne, z nudy jsem je sledoval jak si hrají(cca 5 minut) hráli si že šukají a to mě zaujalo 1)jak hrubě to řikaj 2)že vůbec takovy veci znaj jakoby bylo jim kolem 10-12 let asi.... NO a pak jedna holka odesla ze jde domu.Sla mym smerem tak sem si řekl že pudu s ni zeptam se ji jestli fakt hrali ze sukaj a pak projdu vchodem a pudu si svou cestou..Setkali jsme se u vytahu tam jsem se ji zeptal jestli hrali na to na co hrali bylo mi receno ze ano a jen tak najednou me napadlo ze se i zeptam jestli uz to delala rekla ze ne..... no tak sme nastoupily do vytahu ona ze jede do 8 ja chtel jet jenom do prizemi .. tak jsem rekl tak prvni jedu ja do S-prizemi..dojely sme dolu..jelikoz tam byla tma sklepy..atd.. zacala pistet... to me vydesilo protoze jsem si byl vedom toho ze jsem vytvoril pro ni stresujici situaci tak jsem ji dal ruku pred pusu(cca 1 vterinu) a rekl at nekrici ona kricela dal tak jsem zacal utikat a nasledne jsem byl zadrzen a obvinen z pokusu o znasilneni ... z cehoz se vyklubalo obvineni z omezovani osobni svobody. Co si o tom myslíte? Me neprijde nenormální že se malá holka pod kdo ví jakou myšlenkou co měla v hlavě začla bát natolik že začala křičet!!!! Vyšetřovatelé třeba tohle nechápou!! Jinak ona tvrdí že jsem ji první dal ruku před pusu a proto zacla kricet.!! Jsem student,nikdy netrestán ani za nic nepodezříván ze slušné rodiny a chtěl jsem jít na policistu:proto vim že potřebuji čistej trestník rejstřík tak nemám zapotřebí znásilnovat 11 HOLKY!! Prosim napište vaše názory ale prosím trochu citlivě i když si budete myslet že jsem oplzlej pedouš! Děkuji

vražda

(Robert kajinek, 19. 5. 2008 12:33)

Celý roky se těšim aš ji zabiju furt to nešlo ale dnes
večer se my to povede.. PS kajinek

jgfjfrjrtnmf

(hfhfhhfhhfh, 19. 5. 2008 12:32)

hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh25hg2525225hhhhhhh2525hhhhhhhhhh25252525252525252222222222222222222222555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555551111111111555555555555555000041111111111111111111111115151515555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555

je to pravda

(eduard blizna, 19. 5. 2008 12:30)

fakt je to pravda,kdyžtak napis jak to dopadlo.

rada

(eduard blizna, 19. 5. 2008 12:27)

najmi si policisty treba na tri dny a noci, aby tomu verili hlavne ta sousedka nesmi vedet, ze tam ten policista je!!!